TČM – Meridiány

TČM – tradiční čínské medicína hledá příčinu nemoci. Hledá nerovnováhu, hledá nedostatečnost nebo naopak nadbytečnost podle přesně daných vyšetřovacích metod.

Každý z nás je pánem svého těla, manažerem svého zdraví a záleží jen na naší zodpovědnosti, jak s tím naložíme. Praktik čínské medicíny je tu proto, aby pomohl najít ztracenou rovnováhu v organismu. Ale není všemocný. Věřte, že velký kus práce máte každý sám se sebou. A to v tom, že budete naslouchat indiciím svého těla, budete si všímat změn a budete na ně reagovat.

Psychika se podílí na vzniku nemoci až z 95%. Největším problémem dnešní doby je uspěchanost, nejistota, stres. Velmi výstižná je definice stresu: jedná se o neschopnost vyrovnat se s realitou.

Berte nemoc jako varování. Jako znamení, že něco děláte špatně. Nehledejte v nemoci křivdu nebo smůlu, berte to jako fakt, že je třeba udělat nějakou změnu. Samozřejmě nic není absolutní. Jsou lidé, kteří si za svoje trable nemohou, měli prostě smůlu a i kdyby všechny skutečnosti převrátili na ruby, nic jim to v jejich trápení nepomůže. Nicméně byliny pomáhaly a pomáhají po staletí, takže i zdánlivě neřešitelná věc může mít někdy řešení.

Vám, kteří nechcete ponechat nic náhodě, doporučuji, abyste věnovali signálům svého těla dostatečnou pozornost. Protože když varování přehlédnete, bude vás příště tělo varovat důrazněji, pak ještě důrazněji a pak vás taky může poslat do postele na dlouhou dobu a někoho možná i dál.

Meridiány jsou energetické dráhy těla, kanály energie, které jsou velmi úzce spojeny s orgány, tkáněmi a strukturami lidského těla a jeho funkcemi. Meridiány byly objevovány před více než 3000 lety důmyslnou praxí léčitelů, lékařů, mnichů a taoistů východního světa. Mají přesně danou dráhu, probíhají 3 až 5 milimetrů pod kůží člověka a v určitých bodech vystupuji až na povrch, tato místa jsou tzv. akupunkturní body.

Těmito drahami protéká čchi, tedy životní energie, životní síla v nás. Ta se projevuje různými způsoby a cestami, nejen na fyzické úrovni, ale též psychicky, duševně.

Energetických drah je velké množství, ale při práci s energiemi se pracuje především s dvanácti hlavními drahami. Podélný průběh drah připomíná průběh poledníků (meridiánů) na globu. Dvanáct jich je na levé polovině těla a dvanáct na pravé polovině těla, existují ještě dva nepárové meridiány. Jeden z nich probíhá po přední střední čáře těla a druhý po zadní střední čáře těla.

Počátky nemocí a psychické disharmonie začínají dle východní medicíny vždy u energie těla člověka. Čištění a stimulace těchto energetických drah výrazně vypomůže zlepšit a posílit zdraví na fyzické i psychické úrovni a posílí přísun životní energie. Názvosloví drah se odvozuje od orgánů a příslušnosti k jednotlivým elementům.

Dělení energetických drah

elementu dřeva náleží játra a žlučník. Elementu ohně srdce a tenké střevo, dráhy obalu srdce a systémové orgány. Elementu země náleží slinivka, slezina a žaludek. Elementu kovu pak plíce a tlusté střevo. K elementu vody se řadí ledviny a močový měchýř. Vzájemné vztahy mezi orgány se nadále dělí také podle Jin-jangu.

Jinové dráhy jsou dráhy rukou, probíhají z hrudníku po vnitřní straně rukou až ke konečkům prstů na ruce, kde končí. Jsou to dráhy plic, obalu srdce a srdce. Jangové dráhy pak začínají na konečcích prstů a po těchto drahách energie putuje po vnější straně rukou přes ramena na hlavu, jsou to dráhy tenkého a tlustého střeva. Z hlavy “stékají“ energie po dlouhých jangových drahách z hlavy po zádech a vnějších stranách nohou přes břicho a hrudník, po drahách ledvin, jater, sleziny a slinivky. Odtud se energie slévá do jinových drah rukou, čímž se celý energetický okruh uzavírá.

Každá z těchto drah má svou vlastní charakteristiku, přesný průběh, má vztah k jednotlivým orgánům.

Krom těchto meridiánů existují dvě řídící dráhy a to jangová dráha meridiánu zadní střední dráhy a jinová dráha meridiánu přední střední dráhy, tzv. dráhy početí.

Meridián zadní střední dráhy – řídící dráha – jang

Tato dráha začíná v oblasti pánve a stoupá vnitřkem těla směrem k ledvině. Proud energie je veden další vnitřní větví dolů k hrázi a tam vystupuje na povrch. Dále vede ke kostrči, středem páteře nahoru k hlavě a do mozku. Přes nejvyšší bod hlavy se hlavní proud stáčí k čelu a nosu a končí na horní dásni. Rovnováha této energie přináší radost ze života, podnikavost, klid a vyrovnanost. Fyzickými projevy energetické nerovnováhy bývají nervové poruchy, křečovité záchvaty epileptické povahy, bolesti vystřelující od podbřišku nahoru k srdci, hemeroidy, problémy s močením a pomočováním se, neplodnost, křečovité ztuhnutí páteře a mdloby. Chybí vitalita, objevují se sexuální poruchy, bolesti zad, různá infekční onemocnění, nachlazení, bolesti hlavy a zad, únava, nervová slabost, nemoci pohlavní a nemoci močových cest. Nerovnováha se na psychické úrovni projevuje tak, že chybí tvořivost, úsudek bývá nesamostatný, myšlení je nejasné, člověk není schopen prakticky uskutečňovat své životní plány, má pocity nadměrné zodpovědnosti, trpí depresemi a nedostatkem energie.

Meridián přední střední dráhy – dráha početí – jin

Začátek této dráhy je v oblasti pánve, na povrch těla vystupuje u hráze v oblasti řitního otvoru, vede přes genitálie směrem dopředu, stoupá středem břicha k hrudi a krkem ke spodní čelisti. Tam vniká dovnitř, obkružuje rty a vysílá dvě odnože směrem k očím.

Pokud je energie v rovnováze, pak se projevuje především klidem a mírností, takový člověk pociťuje vnitřní klid, sebedůvěru, zodpovědnost za sebe sama, je otevřený. Poruchy energetické rovnováhy se objevují u obou pohlaví frigiditou, neplodností, průjmy nebo zácpou, poruchami močení, zvracením krve, kašlem, bolestmi zubů a bolestmi v krku, v přední, centrální linii přední strany trupu rovněž bolesti, objevují se také poruchy řeči, ochrnutí obličeje, onemocnění srdce a plic, chraptivost, bronchitida, nadýmání, vysoký krevní tlak, bolesti břicha a různé urogenitální potíže. U žen jsou přítomny poruchy menstruace. Po psychické stránce se energetická nerovnováha projevuje emoční labilitou, trémou, poruchami řeči, koktavostí, slabou vůlí, pocity studu a stydlivosti, červenání se, svírání na hrudi a napětím.

 

20.9.2016, Martina Planíková